GW Instek MFG-2160MF 60MHz Single Channel Arbitrary Function Generator with Pulse Generator
Brand
GW Instek
Minimum Pembelian
1 Unit
Pengiriman
1 Hari Setelah Pembayaran
Lokasi
Banten - Tangerang Selatan - Pondok Aren
Harga
Rp. 18.450.000
Dilihat Sebanyak
60 kali
Perhatian!
Spesifikasi GW Instek MFG-2160MF 60MHz Single Channel Arbitrary Function Generator with Pulse Generator
GW Instek MFG-2160MF 60MHz Single Channel Arbitrary Function Generator with Pulse Generator, Modulation, 160MHz RF Signal Generator
============================================================
Features
·         Maximum Five Output Channels
·         2 Equivalent Performance Arbitrary Channels Frequency : 1μHz~10/20/30/60/200MHz
·         RF Channel Frequency (FG/ARB/MOD) : 160/320MHz
·         Pulse Generator Frequency : 25MHz
·         Power Amplifier : Low Frequency, 100kHz, Output 20W
·         True Point by Point Output Arbitrary Waveform Function: MFG-2220HM Sample Rate: 250MSa/s, Repetition Rate: 125MHz; Other models Sample Rate: 200MSa/s, Repetition Rate: 100MHz, 14-bit Resolution, 16k Points Memory Depth
·         Frequency Counter : 150MHz, 8 bits Frequency Resolution
·         AM/FM/PM/ASK/FSK/PSK/SUM/PWM Modulation
Specifications
WAVEFORMS : Sine, Square, Ramp, Pulse, Noise
ARBITRARY WAVEFORMS
*ARB Function : Built in
*Sample Rate : 200 MSa/s
*Repetition Rate : 100MHz
*Waveform Length : 16k points
*Amplitude Resolution : 14 bits
FREQUENCY CHARACTERISTICS
*Range : 60MHz
*Resolution : 1µHz
PULSE CHARACTERISTICS
*Frequency : 1µHz – 25MHz
*Pulse Width : ≥20nS
RF GENERATOR : 160MHz (Function with ARB)
DISPLAY : 4.3 inch TFT LCD; 480 x 3(RGB) x 272
INTERFACE : USB
POWER SOURCE : AC 100 – 240V, 50 – 60Hz