GW Instek PSB-1800L 40V/80A/800W Programmable Multi-Range D.C. Power Supply
Harga
Rp. 48.450.000
Dilihat Sebanyak
32 kali
Perhatian!
Spesifikasi GW Instek PSB-1800L 40V/80A/800W Programmable Multi-Range D.C. Power Supply
============================================================
Features
·         LCD display and menu-typed functionality selection
·         Bleeder circuit control
·         I/V Control function
·         Sequence function
·         Power on Configuration
·         Internal Sense Control( Disable/ front panel/ rear panel)
·         Voltage trigger function
·         Output delay function
·         OCP Control function
·         Interface: USB Host
OUTPUT RATING
-Voltage : 40V
-Current : 80A
-Power : 800W
REGULATION (CV)
-Load : 25mV
-Line : 23mV
REGULATION (CC)
-Load : 85mA
-Line : 85mA
RIPPLE AND NOISE (Noise Bandwidth 20MHz; Ripple Bandwidth = 1MHz)
-CV p-p : 80
-CV rms : 11
-CC rms : 160
PROGRAMMING & MEASUREMENT ACCURACY
-Voltage : 10mV
-Current : 40mA
RESPonSE TIME
-Raise Time : 50ms
-Fall Time (Full load) : 50ms
-Fall Time (No load) : 500ms
-Load Transient Recover Time (Load change from 50-100%) : 1ms
PROGRAMMING & MEASUREMENT RESOLUTION
-Voltage : 1mV
-Current : 2mA
SERIES & PARALLEL CAPABILITY
-Parallel Operation : Up to 4 units including the master unit
-Series Operation : Up to 2 units including the master unit
INTERFACE : USB, LAN
POWER SOURCE : 100VAC to 240VAC, 50Hz to 60Hz, single phase
DIMENSIONS & WEIGHT : 214(W) x 124(H) x 350(D)mm, Approx. 6.8kg
===========================================================
Untuk informasi dan pemesanan, silahkan menghubungi :
Telp. & WA : 62.813.3117.0440
Mail : asiaindustri@gmail.com
Tampilkan Lebih Banyak
Asia Industri
WHO WE ARE?
WE SELL STUFF FOR INDUSTRIAL INSTRUMENT.
The stuff that you needed for your company and factory
Tampilkan Lebih Banyak
Free Member
Perumahan Mahkota Simprug Blok B14/6, Kel. Gaga, Kec. Larangan, Kota Tangerang - Banten
Banten - Tangerang Selatan
Login Terakhir 07-11-2024
Produk Baru
LEXY Tas Ransel Travel Wanita Multi-fungsi Waterproof Tas Ransel Laptop Backpack 16 inch 35 Liters Lexy Official Store