GW Instek PSB-1400M 160V/10A/400W Programmable Multi-Range D.C. Power Supply
Brand
GW Instek
Minimum Pembelian
1 Unit
Pengiriman
1 Hari Setelah Pembayaran
Lokasi
Banten - Tangerang Selatan - Pondok Aren
Harga
Rp. 34.087.000
Dilihat Sebanyak
80 kali
Perhatian!
Spesifikasi GW Instek PSB-1400M 160V/10A/400W Programmable Multi-Range D.C. Power Supply
============================================================
Features
·         LCD display and menu-typed functionality selection
·         Bleeder circuit control
·         I/V Control function
·         Sequence function
·         Power on Configuration
·         Internal Sense Control( Disable/ front panel/ rear panel)
·         Voltage trigger function
·         Output delay function
·         OCP Control function
·         Interface: USB Host
Specifications
OUTPUT RATING
-Voltage : 160V
-Current : 10A
-Power : 400W
REGULATION (CV)
-Load : 85mV
-Line : 83mV
REGULATION (CC)
-Load : 15mA
-Line : 15mA
RIPPLE AND NOISE (Noise Bandwidth 20MHz; Ripple Bandwidth = 1MHz)
-CV p-p : 60
-CV rms : 12
-CC rms : 20
PROGRAMMING & MEASUREMENT ACCURACY
-Voltage : 50mV
-Current : 10mA
RESPonSE TIME
-Raise Time : 100ms
-Fall Time (Full load) : 150ms
-Fall Time (No load) : 1200ms
-Load Transient Recover Time (Load change from 50-100%) : 1ms
PROGRAMMING & MEASUREMENT RESOLUTION
-Voltage : 3mV
-Current : 1mA
SERIES & PARALLEL CAPABILITY
-Parallel Operation : Up to 4 units including the master unit
-Series Operation : Up to 2 units including the master unit
INTERFACE : USB, LAN
POWER SOURCE : 100VAC to 240VAC, 50Hz to 60Hz, single phase