GW Instek PSB-2400L 0-80V/0-40A/400W Multi-Range DC Power Supply
Brand
GW Instek
Minimum Pembelian
1 Unit
Pengiriman
1 Hari Setelah Pembayaran
Lokasi
Banten - Tangerang Selatan - Pondok Aren
Harga
Rp. 34.275.000
Dilihat Sebanyak
49 kali
Perhatian!
Spesifikasi GW Instek PSB-2400L 0-80V/0-40A/400W Multi-Range DC Power Supply
============================================================
Features
·         Output Voltage Rating : 80V/800V
·         Output Power Rating : 400W-800W
·         Constant Power Output for Multi-Range(V&I) Operation
·         Series and Parallel Operation(2 Units in Series or 4 Units in Parallel Maximum)
·         Sequence function edited by PC will be controlled through power supply optional interface
·         Standard Interafce: RS-232C / USB / Analog Control Interface
Specifications
OUTPUT RATING
-Voltage : 80V
-Current : 40A
-Power : 400W
REGULATION (CV)
-Load : 0.01% ± 3mV of rated voltage
-Line : 0.01% ± 2mV of rated voltage
REGULATION (CC)
-Load : 0.02% ± 3mA of rated voltage
-Line : 0.01% ± 2mA of rated voltage
RIPPLE AND NOISE
-CV p-p : 90mV
-CV rms : 4mV
-CC rms : 30mA
PROGRAMMING ACCURACY
-Voltage : 0.1% setting ±2digits
-Current : 0.2% setting ±2digits
-Power : ± 10W
READ BACK ACCURACY
-Voltage : 0.2% reading ±2digits
-Current : 0.3% reading ±2digits
-Power : 0.5% reading ±5digits
RESPonSE TIME
-Raise Time (Full load/No load) : 50ms
-Fall Time (Full load) : 100ms
-Fall Time (No load) : 500ms
-Load Transient Recover Time (Load change from 50-100%) : 1ms
PROGRAMMING & MEASUREMENT RESOLUTION
-Voltage : 10mV
-Current : 10mA
-Power : 10W
SERIES & PARALLEL CAPABILITY
-Channel Number : 1
-Series Operation : Up to 2 Units
-Parallel Operation : Up to 4 Units
INTERFACE : USB, RS-232C
POWER SOURCE : 100VAC to 240VAC, 50Hz to 60Hz, single phase
DIMENSIONS & WEIGHT : 210(W) x 124(H) x 290(D)mm, Approx. 8.7kg
ACCESSORIES : User Manual (CD) x 1, AC Power Cord x 1, External Control Connector (26pin), Screws for output terminals on rear panel, Protection covers for output terminals on rear panel, Protection caps for output terminals on the front panel, GND Cable, USB Cable
===========================================================
Untuk informasi dan pemesanan, silahkan menghubungi :
Telp. & WA : 62.813.3117.0440
Mail : asiaindustri@gmail.com
Tampilkan Lebih Banyak
Asia Industri
WHO WE ARE?
WE SELL STUFF FOR INDUSTRIAL INSTRUMENT.
The stuff that you needed for your company and factory
Tampilkan Lebih Banyak
Free Member
Perumahan Mahkota Simprug Blok B14/6, Kel. Gaga, Kec. Larangan, Kota Tangerang - Banten
Banten - Tangerang Selatan
Login Terakhir 07-11-2024
Produk Baru
MIYAKO BLENDER 2 in 1 BL101 PL / BL-101 PL / PL 101 BL / PL 101PL (PLASTIK / 1 LITER) GARANSI RESMI
MIYAKO BLENDER 2 in 1 BL101 PL / BL-
Rp. 205.000
POCO Pad X1 (8GB/512GB) | Layar jernih 3.2K 144Hz | Snapdragon® 7+ Gen 3 | Baterai besar 8850mAh (typ) | Xiaomi HyperAI Xiaomi Official Store
POCO Pad X1 (8GB/512GB) | Layar jern
Lenovo V14 Gen 4 AMN UGID AMD Ryzen 3 7320U Win11 Home 8GB Soldered 512GB SSD 14" FHD TN 250nits 45% NTSC Antiglare Integrated Lenovo Official Store