GW Instek PSW 80-27 (0-80V/0-27A/720W) Multi-Range DC Power Supply
Brand
GW Instek
Minimum Pembelian
1 Unit
Pengiriman
1 Hari Setelah Pembayaran
Lokasi
Banten - Tangerang Selatan - Pondok Aren
Harga
Rp. 35.737.000
Dilihat Sebanyak
45 kali
Perhatian!
Spesifikasi GW Instek PSW 80-27 (0-80V/0-27A/720W) Multi-Range DC Power Supply
============================================================
Features
·         Voltage Rating: 30V/40V/80V/160V/250V/800V, Output Power Rating: 360W ~ 1080W
·         Multi-range Voltage & Current Combinations in One Power Supply
·         CV/CC Priority; Particularly Suitable for the Battery and LED Industry
·         Adjustable Slew Rate
·         Series Operation (2 units in Series) for (30V/40V/80V/160V)
·         Parallel Operation (to 3 units Parallel) for (30V/40V/80V/160V/250V/800V)
·         High Efficiency and High Power Density
·         1/2, 1/3, 1/6 Rack Mount Size Design (EIA/JIS Standard) for 360W, 720W, 1080W
·         Standard Interface: LAN,USB,Analog Control Interface
·         LabView Driver
Specifications
OUTPUT RATING
-Voltage : 0V – 80V
-Current : 0 – 27A
-Power : 720W
REGULATION (CV)
-Load : 45mV
-Line : 43mV
REGULATION (CC)
-Load : 32mA
-Line : 32mA
RIPPLE & NOISE (Noise Bandwidth=20MHz; Ripple Bandwidth=1MHz)
-CV p-p : 80mV
-CV rms : 11mV
-CC rms : 54mA
PROGRAMMING & MEASUREMENT ACCURACY
-Voltage : 0.1% + 10mV
-Current : 0.1% + 30mA
PROGRAMMING & MEASUREMENT RESOLUTION (By PC Remote Control Mode)
-Voltage : 2mV
-Current : 2mA
INTERFACE : LAN, USB, Analog Control
POWER SOURCE : 85VAC – 265VAC, 47 – 63Hz, single phase
DIMENSIONS & WEIGHT : 71 (W) x 124 (H) x 350 (D) mm, Approx. 3kg
ACCESSORIES : CD-ROM x 1, (GTL-123 Test Lead x 1 (for PSW 30V/40V/80V/160V), Power Cord x 1 Programming Manual, User Manual), GTL-240 USB Cable ”L“ Type x 1, PSW-004 Basic Accessories Kit x 1 (for PSW 30V/40V/80V/160V), Includes : M4 Terminal screws and washers x 2, Air Filter x 1, Analog control protection dummy x 1, Analog control lock lever x 1, M8 terminal bolts, nuts and washers x 2
===========================================================
Untuk informasi dan pemesanan, silahkan menghubungi :
Telp. & WA : 62.813.3117.0440
Mail : asiaindustri@gmail.com
Tampilkan Lebih Banyak
Asia Industri
WHO WE ARE?
WE SELL STUFF FOR INDUSTRIAL INSTRUMENT.
The stuff that you needed for your company and factory
Tampilkan Lebih Banyak
Free Member
Perumahan Mahkota Simprug Blok B14/6, Kel. Gaga, Kec. Larangan, Kota Tangerang - Banten
Banten - Tangerang Selatan
Login Terakhir 07-11-2024
Produk Baru
Panel Surya 60W/100W Panel Tenaga Surya Polikristalin Kit Tenaga Surya Fleksibel 12V Pengisi Daya Baterai 10A Controller Waterproof Surya
Panel Surya 60W/100W Panel Tenaga Su
CALL
Laoshidaishu Sarung Koper 20 22 24
Rp. 58.000
Omron Compressor Nebulizer NE-C803 Alat Bantu Pernafasan Omron Official Shop
Omron Compressor Nebulizer NE-C803 A
kipas jumbo angin 20,26,30 inch kipas industri Kipas Angin Stand Fan 30 inch Stand Fan Tiga penyesuaian gigi Kipas Angin
kipas jumbo angin 20,26,30 inch kipa
SEIN Samsung Galaxy S22 5G 8/256GB 1
Lenovo PC IdeaCentre AIO 27IRH9 Intel Core i7 13620H Win11 16GB 512GB SSD 27" FHD IPS 99% sRGB Integrated OHS 5RID 5SID Lenovo Official Store