GW Instek PSW 30-108 (0-30V/0-108A/1080W) Multi-Range DC Power Supply
Brand
GW Instek
Minimum Pembelian
1 Unit
Pengiriman
1 Hari Setelah Pembayaran
Lokasi
Banten - Tangerang Selatan - Pondok Aren
Harga
Rp. 46.575.000
Dilihat Sebanyak
48 kali
Perhatian!
Spesifikasi GW Instek PSW 30-108 (0-30V/0-108A/1080W) Multi-Range DC Power Supply
============================================================
Features
·         Voltage Rating: 30V/40V/80V/160V/250V/800V, Output Power Rating: 360W ~ 1080W
·         Multi-range Voltage & Current Combinations in One Power Supply
·         CV/CC Priority; Particularly Suitable for the Battery and LED Industry
·         Adjustable Slew Rate
·         Series Operation (2 units in Series) for (30V/40V/80V/160V)
·         Parallel Operation (to 3 units Parallel) for (30V/40V/80V/160V/250V/800V)
·         High Efficiency and High Power Density
·         1/2, 1/3, 1/6 Rack Mount Size Design (EIA/JIS Standard) for 360W, 720W, 1080W
·         Standard Interface: LAN,USB,Analog Control Interface
·         LabView Driver
Specifications
OUTPUT RATING
-Voltage : 0V – 30V
-Current : 0 – 108A
-Power : 1080W
REGULATION (CV)
-Load : 20mV
-Line : 18mV
REGULATION (CC)
-Load : 113mA
-Line : 113mA
RIPPLE & NOISE (Noise Bandwidth=20MHz; Ripple Bandwidth=1MHz)
-CV p-p : 100mV
-CV rms : 14mV
-CC rms : 216mA
PROGRAMMING & MEASUREMENT ACCURACY
-Voltage : 0.1% + 10mV
-Current : 0.1% + 30mA
PROGRAMMING & MEASUREMENT RESOLUTION (By PC Remote Control Mode)
-Voltage : 1mV
-Current : 1mA
INTERFACE : LAN, USB, Analog Control
POWER SOURCE : 85VAC – 265VAC, 47 – 63Hz, single phase
DIMENSIONS & WEIGHT : 214 (W) x 124 (H) x 350 (D) mm, Approx. 7.5kg
ACCESSORIES : CD-ROM x 1, (GTL-123 Test Lead x 1 (for PSW 30V/40V/80V/160V), Power Cord x 1 Programming Manual, User Manual), GTL-240 USB Cable ”L“ Type x 1, PSW-004 Basic Accessories Kit x 1 (for PSW 30V/40V/80V/160V), Includes : M4 Terminal screws and washers x 2, Air Filter x 1, Analog control protection dummy x 1, Analog control lock lever x 1, M8 terminal bolts, nuts and washers x 2
===========================================================
Untuk informasi dan pemesanan, silahkan menghubungi :
Telp. & WA : 62.813.3117.0440
Mail : asiaindustri@gmail.com
Tampilkan Lebih Banyak
Asia Industri
WHO WE ARE?
WE SELL STUFF FOR INDUSTRIAL INSTRUMENT.
The stuff that you needed for your company and factory
Tampilkan Lebih Banyak
Free Member
Perumahan Mahkota Simprug Blok B14/6, Kel. Gaga, Kec. Larangan, Kota Tangerang - Banten
Banten - Tangerang Selatan
Login Terakhir 07-11-2024
Produk Baru
MIYAKO RICE COOKER / MAGIC COM MCM18 BH / MCM 18 BH / MCM-18 BH (1,8 LITER) GARANSI RESMI
MIYAKO RICE COOKER / MAGIC COM MCM18
Rp. 331.000
Endoskopi 3-in-1 kamera HD tahan air industri cocok untuk inspeksi pipa kendaraan ODB ODB2 Store
Endoskopi 3-in-1 kamera HD tahan air
Iphone 11 256GB/128GB/64GB SECOND ORIGINAL FULLSET MULUS Iphone Live Streaming
Iphone 11 256GB/128GB/64GB SECOND OR
Panel Surya 60W/100W Panel Tenaga Surya Polikristalin Kit Tenaga Surya Fleksibel 12V Pengisi Daya Baterai 10A Controller Waterproof Surya
Panel Surya 60W/100W Panel Tenaga Su
CALL
Monitor PC Monitor Tampilan HD Monitor RUMAH,Monitor Kantor, Pemanta komputer,1080 Presolusi 165Hz