GW Instek PLR 60-12 (0-60V/0-12A/720W) Low Noise DC Power Supply
Brand
GW Instek
Minimum Pembelian
1 Unit
Pengiriman
1 Hari Setelah Pembayaran
Lokasi
Banten - Tangerang Selatan - Pondok Aren
Harga
Rp. 36.375.000
Dilihat Sebanyak
46 kali
Perhatian!
Spesifikasi GW Instek PLR 60-12 (0-60V/0-12A/720W) Low Noise DC Power Supply
============================================================
Features
·         Output Voltage Rating : 20V/36V/60V
·         Output Power : 360W/720W
·         Low Ripple and Noise (0.5mVrms/ 10mArms)
·         Fast transition recovery time (100us)
·         Maximum 2 units in series connections or 3 units in parallel connections
·         Select the setting digits for voltage and current (coarse/ fine volume control)
·         Panel Lock Function
·         3 set of preset function
·         Output off timer function (Range:1 min to 1000 hours & 59mins)
·         CC priority function (prevent overshoot & inrush current)
·         Sequence function of PC editing (Max. : 1000 steps/ Min. step period : 50ms)
·         Protection: OVP, UVP, OCP, remote sensing (Terminal open)
·         External Analog Control Function
·         PC Remote Interface (Standard : RS-232)
·         CE Compliance
Specifications
OUTPUT RATING
*Voltage : 0V – 60V
*Current : 0 – 12A
*Power : 720W
REGULATION (CV)
*Load : 5mA
*Line : 4mA
REGULATION (CC)
*Load : 5mA
*Line : 5mA
RIPPLE & NOISE (Noise Bandwidth=20MHz; Ripple Bandwidth=1MHz)
*CV p-p : 30mVp-p
*CV rms : 0.5mVrms
*CC rms : 5mArms
SETTING RESOLUTION
*Voltage : 10mV
*Current : 10mA
MEASUREMENT RESOLUTION
*Voltage : 10mV
*Current : 10mA
SERIES AND PARALLEL CAPABILITY
*Parallel Operation : Up to 3 units
*Series Operation : Up to 2 units
INTERFACE : RS-232/Local bus
POWER ConSUMPTION : 1000VA
POWER FACTOR : 0.99
POWER SOURCE : Single-phase 100VAC to 240VAC, 50Hz to 60Hz
DIMENSIONS & WEIGHT : 210 (W) x 139.5 (H) x 415.5 (D) mm, Approx. 7.5kg
===========================================================
Untuk informasi dan pemesanan, silahkan menghubungi :
Telp. & WA : 62.813.3117.0440
Mail : asiaindustri@gmail.com
Tampilkan Lebih Banyak
Asia Industri
WHO WE ARE?
WE SELL STUFF FOR INDUSTRIAL INSTRUMENT.
The stuff that you needed for your company and factory
Tampilkan Lebih Banyak
Free Member
Perumahan Mahkota Simprug Blok B14/6, Kel. Gaga, Kec. Larangan, Kota Tangerang - Banten
Banten - Tangerang Selatan
Login Terakhir 07-11-2024
Produk Baru
COSMOS BLENDER CB 522 / CB522 / CB-522 ON THE GO (PLASTIK / 400 ML + 570 ML) GARANSI RESMI
COSMOS BLENDER CB 522 / CB522 / CB-5
Rp. 349.000
Siborie H9+U87 48V Full Set soundcard mic paket lengkap for live Streaming Media Siborie Official Store
Siborie H9+U87 48V Full Set soundcar