GW Instek PLR 60-6 (0-60V/00-6A/360W) Low Noise DC Power Supply
Brand
GW Instek
Minimum Pembelian
1 Unit
Pengiriman
1 Hari Setelah Pembayaran
Lokasi
Banten - Tangerang Selatan - Pondok Aren
Harga
Rp. 29.587.000
Dilihat Sebanyak
52 kali
Perhatian!
Spesifikasi GW Instek PLR 60-6 (0-60V/00-6A/360W) Low Noise DC Power Supply
============================================================
Features
·         Output Voltage Rating : 20V/36V/60V
·         Output Power : 360W/720W
·         Low Ripple and Noise (0.5mVrms/ 10mArms)
·         Fast transition recovery time (100us)
·         Maximum 2 units in series connections or 3 units in parallel connections
·         Select the setting digits for voltage and current (coarse/ fine volume control)
·         Panel Lock Function
·         3 set of preset function
·         Output off timer function (Range:1 min to 1000 hours & 59mins)
·         CC priority function (prevent overshoot & inrush current)
·         Sequence function of PC editing (Max. : 1000 steps/ Min. step period : 50ms)
·         Protection: OVP, UVP, OCP, remote sensing (Terminal open)
·         External Analog Control Function
·         PC Remote Interface (Standard : RS-232)
·         CE Compliance
Specifications
OUTPUT RATING
*Voltage : 0V – 60V
*Current : 0 – 6A
*Power : 360W
REGULATION (CV)
*Load : 5mA
*Line : 4mA
REGULATION (CC)
*Load : 5mA
*Line : 1mA
RIPPLE & NOISE (Noise Bandwidth=20MHz; Ripple Bandwidth=1MHz)
*CV p-p : 30mVp-p
*CV rms : 0.5mVrms
*CC rms : 5mArms
SETTING RESOLUTION
*Voltage : 10mV
*Current : 10mA
MEASUREMENT RESOLUTION
*Voltage : 10mV
*Current : 10mA
SERIES AND PARALLEL CAPABILITY
*Parallel Operation : Up to 3 units
*Series Operation : Up to 2 units
INTERFACE : RS-232/Local bus
POWER ConSUMPTION : 510VA
POWER FACTOR : 0.99
POWER SOURCE : Single-phase 100VAC to 240VAC, 50Hz to 60Hz
DIMENSIONS & WEIGHT : 140 (W) x 139.5 (H) x 415.5 (D) mm, Approx. 5.2kg
===========================================================
Untuk informasi dan pemesanan, silahkan menghubungi :
Telp. & WA : 62.813.3117.0440
Mail : asiaindustri@gmail.com
Tampilkan Lebih Banyak
Asia Industri
WHO WE ARE?
WE SELL STUFF FOR INDUSTRIAL INSTRUMENT.
The stuff that you needed for your company and factory
Tampilkan Lebih Banyak
Free Member
Perumahan Mahkota Simprug Blok B14/6, Kel. Gaga, Kec. Larangan, Kota Tangerang - Banten
Banten - Tangerang Selatan
Login Terakhir 07-11-2024
Produk Baru
Omron Karada Scan HBF 214 Timbangan Digital Omron Official Shop
Omron Karada Scan HBF 214 Timbangan
Rp. 642.000
MIYAKO RICE COOKER / MAGIC COM MCM 606 B SBC / MCM 512 C SBC / MCM 507 SBC / MCM 508 SBC
MIYAKO RICE COOKER / MAGIC COM MCM 6
lphone 14 / 14 plus second inter lik
Laoshidaishu koper kabin USB charger
Kipas Angin Dinding 20 inch / Kipas Angin Gantung / Kipas Industri / Kipas Angin Besar / Kipas Angin Cocok Untuk Tempat Besar
Kipas Angin Dinding 20 inch / Kipas
Panel Surya Flexible Monocrystaline 100W 12V & 24V