GW Instek PSB-2400L Programmable Switching D.C. Power Supply
Harga
Rp. 23.000.000
Dilihat Sebanyak
51 kali
Perhatian!
Spesifikasi GW Instek PSB-2400L Programmable Switching D.C. Power Supply
============================================================
Features
·         Output Voltage Rating : 80V/800V
·         Output Power Rating : 400W~800W
·         Constant Power Output for Multi-Range (V&I) Operation
·         Series and Parallel Operation (2 Units in Series or 4 Units in parallel Maximum)
·         Standard Interface : RS-232C / USB / Analog Control Interface
Output Rating :
- Channel : 1
- Voltage : 0 – 80V
- Current : 0 – 40A
Output Power (Max.) : 400W
Regulation (CV) :
- Load : 0.01% ± 3mV of rating voltage
- Line : 0.01% ± 2mV of rating voltage
Regulation (CC) :
- Load : 0.02% ± 3mV of rating voltage
Ripple & Noise (Noise Bandwidth 20MHz, Ripple Bandwidth = 1MHz)
- CV p-p : 90mV
- CV rms : 4mV
- CC rms : 30mA
Power Source : AC 100 to 240V, 50 to 60Hz, Single Phase
Operating Temperature : 0°C to 40°C
Interface : RS-232C/USB
Dimensions (WxHxD) : 210 x 124 x 290 mm
Weight : Approx. 5kg
Accessories : User Manual (CD) x 1, AC Power Cord x 1, External Control Connector (26pin), Screws for output terminals on rear panel, Protection covers for output terminals on rear panel, Protection caps for output terminals on the front panel, GND Cable, USB Cable, Local Bus