RM YOUNG 81000VRE 3D Ultrasonic Anemometer
Lokasi
Sumatera Utara - Medan
Harga
Kontak Kami
Dilihat Sebanyak
28 kali
Perhatian!
Spesifikasi RM YOUNG 81000VRE 3D Ultrasonic Anemometer
WEATHER STATION The YOUNG Models 81000RE/81000VRE Ultrasonic Anemometer are 3-axis, no-moving-parts wind sensors. They are ideal for applications requiring fast response, high resolution and three-dimensional wind measurement. Both models have an extended mast that separates the transducer array from the instrument body. Each sensor is individually wind-tunnel calibrated. Wind and sonic temperature data is available on four voltage output channels (Model 81000RE). Serial RS-232 and RS-485 are available as well. The sensor installs on standard 1 inch pipe.  Includes: (1) RM Young  81000VRE  3-axis Ultrasonic Anemometer Voltage & Serial Outputs Required for Sensor Cable 8 conductor shielded (# 18660) Specifications: Wind Speed: 0 to 40 m/s (0 to 90 mph); Resolution: 0.01 m/s; Threshold: 0.01 m/s; Accuracy: ± 1% ± 0.05m/s (30 m/s, ± 3% (40 m/s). Wind Direction: 0 to 360 degrees; Elevation Range: ± 60 degrees; Resolution: 0.1 degree; Accuracy: ± 2 degrees (30 m/s), ± 5 degrees (40 m/s). Speed of Sound: 300 to 360 m/s; Resolution: 0.01 m/s; Accuracy: ± 0.1% ± 0.05 m/s (30 m/s). Sonic Temperature: -50 to +50 ËšC; Resolution: 0.01 m/s; Accuracy: ± 2ËšC (30 m/s) Serial Output: User Programmable ASCII RS-232 or RS-485; 1200 to 38400 baud; 4 to 32 Hz (user-selected); Units: m/s, cm/s, mph, knots, km/h. Analog Voltage Outputs (81000RE): 4 voltage outputs, 0 to 5000 mV. Voltage Inputs (81000VRE): Range: 0 to 5000mV, V1 & V2; 0 to 1000mV, V3 & V4; Resolution: 1 part in 4000; Accuracy: ±0.1% of full scale. Power Requirement: 12 to 24 VDC, 110 mA. Operating Temperature: -50 to +50 ËšC Dimensions: 70cm high x 17cm radius (3 support arms); Weight: 1.7 kg (3.8 lbs); Shipping Weight: 5 kg (11 lbs)